Kapat

Başarısız Olma Şansınız Yok!

Anasayfa
Gelişim Başarısız Olma Şansınız Yok!

Başarısız Olma Korkusu, Hata Yapma Korkusu Nasıl Aşılır?, Ya Başarısız Olursam?, Başarısız Olmaktan Korkmayın, Korkularınızın Üstüne Gidin, Başarısızlık Yaşayın

Başarısız Olma Korkusu

Merhaba. Ben Apollo, forumdan geliyorum ve bugün size bazı şeylerden bahsetmek istiyorum.

Bir an için kafanızın içine girdiğimi varsayıyorum, suretinin size ait olması ve diğer küçük farklılıklar haricinde hepinizin kafasındaki Alfa örneğinin aynı kişi olduğunu görüyorum: Üzerine gökten a* yağan, kızları rüyalarında bile ıslatmayı başaran, yaptığı her işte kusursuz ve asla yenilmez bir adam.

Tam şu anda kafanızdaki bu beklentiyi silip atıyorum, artık Alfa’nın nasıl bir yapıya sahip olması gerektiğine dair en ufak bir fikriniz yok. Hayatta hiç kimse kusursuz veya daima başarılı değildir. İşlerinde en iyilerden olan en baba Alfa karakterler bile hata yapmışlardır ve yapacaklardır da! Hatta onları bugün Alfa olmaya iten şeyler de yapmış oldukları hatalar ve bu hataları değerlendirme biçimleridir.

Yapana kadar yapıyormuş gibi yapmak gerçekten önemlidir, zira zihninizi olmak istediğiniz kişi gibi davranmaya şartlamak için bir yoldur. Ancak düşüncelerimizde hepimiz başarılı olsak da gerçekte aynı başarıyı yakalamak kolay değildir. Düşüncelerinizde ne kadar fazla ihtimal karşısında strateji geliştirmiş olsanız da zihniniz sadece bir simülasyondan ibarettir, gerçeklik böyle değildir.

Bu yüzden bir çoğunuz kafasındaki hayalden çıkıp gerçekten bir şeyler elde etmeye çalışmıyor. Bir o kadarınız da gerçeğe adım atmanın cesaretini gösterse bile aldığı 2-3 ufak yenilgiyi yolun sonu gibi görüyor. Eğer gerçekten şanslı değilseniz, hayatta hiç bir şeyi düzenli bir şekilde ilk seferden itibaren istediğiniz verimde yapamazsınız. Bu bir kızla konuşmak da olabilir, yeni bir enstrüman öğrenmek de…

Başarısız Olmaktan Korkmayın!

Sizden çıkıp imkansızı başarmanızı istemiyorum. Sizden dışarı çıkıp denemenizi istiyorum, zaten sonunda BAŞARISIZ OLACAKSINIZ, HEM DE DEFALARCA. Denedikçe ve başaramadıkça, neyi yanlış yaptığınızı düşünmeniz gerekiyor. Ve sıradaki denemenizde bunu düzeltmeye çalışmalısınız. Belki yüz defa deneyeceksiniz, belki bin kere yere düşeceksiniz, ancak ne kadar klişe de olsa: vazgeçersen kaybedersin.

Starbucks’ta “Bir adet grande White Chocolate Mocha istiyorum.” demekten korkan arkadaşımı cesaretlendirip öne ittiğim zaman yanında alması gereken sütlü filtre kahve için sütlü kahve demişti. O an yaşadığı utancı bedeninin büzülmesinden, sesinin silikleşmesinden anlamıştım. Fakat cesaret etmişti ve denemişti. Rezil olma korkusunun düşündüğü gibi ölümcül olmadığını tecrübe etmişti. Bu durum onu rahatlatırken aynı zamanda o kalabalıkta tekrar aynı şeyi söyleme ihtimali de onun cehennemi haline gelmişti. Cehennemden cennete doğru kaçmayı başardı ve ikinci seferden itibaren aklınıza gelebilecek her türlü kahve ismini sıfır heyecanla söylemeye başladı.

Bu çok basit bir örnek gibi gözükse de bir o kadar da önemlidir. Bu yazıyı okuyan çoğu kişi, sınıfta hoca soru sorduğunda cevabı bilmesine rağmen cesaret edip cevap vermekten korkan kişilerdir… Bunu sizi ezmek için söylemiyorum, zira ben de o yollardan geçerek geldim. Cevabı yanlış biliyor bile olsanız, inanın o sınıfta cesaret gösteren tek veya çok az insandan birisi olacaksınız. Şimdi bu düşünce yapısını diğer cesaret gerektiren durumlara uyarlamalısınız. İnsanlar en küçük cesaretiniz için bile sizi takdir edeceklerdir, ancak sizin kazandıklarınız bu takdir duygusundan çok daha yüce olacak. İçinizdeki korkuyu aştıktan sonra açığa çıkan potansiyelin farkına vardığınızda hayatınızın ne kadar değişmeye başladığının farkında olacaksınız.

Korkularınızın Üstüne Gidin!

Korkularınız ne kadar küçük olursa olsun onları tespit edin. Bugüne kadar büyük işler başarmış hiç kimse, o noktaya ulaşana kadar atılması gereken küçük adımları göz ardı etmedi. Siz de hayatınızın en küçük ayrıntılarına odaklanmalı ve geleceğinizi bu temel üzerinde inşa etmelisiniz. Kendimden örnek vermem gerekirse, lise yıllarımda başarısız olacağımdan, yapamayacağımdan korktuğum için açıp matematik testi çözemezdim. Sınav senemin son dönemlerinde o kadar vasat bir durumdaydım ki, deneme sınavlarına girip içinde bulunduğum kötü durumu görmek bile bana eziyetti. Bugünlerde idrak ediyorum ki, aslında senelerce başarısızlık korkumdan kaçtığımın farkında değilmişim. Lisede o durumdayken, şimdi ise iki mühendislik bölümünden aynı anda ders alan birisi haline gelmeyi başardım. Ve kendime daima şunu söylüyorum: “Bu daha başlangıç.” Alfa kafa yapısına sahip adamlar, korkularının üzerine gidip onları aşabilen kimselerdir. Onlar daima başarılı olmazlar, ancak senelerce korkularının ve bilinmezlerin üzerine gidip o kadar çok engel aşmış ve o kadar çok pratik yapmışlardır ki, istatistikler onları asla başarısız göstermezler. Çok söylenen bir örnek vardır mesela, Edison ampulü günümüzdeki versiyonuna getirirken 999 kez denemiş ve 1000. kezde başarılı olmuştur. O, tarihe adını kazıyan diğer başarılı insanlar gibi hiç bir zaman vazgeçmedi. Aksine sizin de yapmanız gerektiği gibi, başarısızlıklarını yolundaki bir engel değil, bir ders olarak gördü ve üstüne koyarak denemeye devam etti. Unutmayın, ufak başarısızlıklar adınızı zihinlere kazıyacak büyük başarının temelini oluştururlar. O büyük başarıyı elde ettiğinizde, kimse başarısızlıklarınızı hatırlamayacaktır…

“Başarısız Olma Şansınız Yok!” üzerine 8 yorum

 1. HASAN LOKMAN says:
  • APOLLO says:
   • HASAN LOKMAN says:
    • APOLLO says:
 2. Eren says:
  • APOLLO says:
   • Eren says:
 3. Ahmet can says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir