Kapat

Galata Kulesinin Hikayesi – İncir Reçeli 2

Anasayfa
Genel Galata Kulesinin Hikayesi – İncir Reçeli 2
Galata Kulesi

 

Eee neye içiyoruz?

-Aramızdaki en kıdemli derbedere. 1500 yıl önce gemiciler için fener kulesi olarak yapılmış. Başka birinin eline geçmiş. Esirler için zindan yapmış. Esirler bırakmış kendini gövdesinden o içine atmış. Başka biri yangın kulesi yapmış. Yangın habercisiyken 2 kez cayır cayır yanmış yine yıkılmamış. Biri gelmiş rasathane yapmış. Deprem habercisiyken 2 deprem görmüş yara almış,yıkılmamış. Bir fırtına çıkmış kubbesi uçmuş. 5 savaş görmüş 15 yara almış yıkılmamış. Şimdi onun yanında başka bir şeye içilirse söyle ona içelim.

İncir Reçeli 2’den oldukça güzel bir diyalog. Genel kültür olarak ortamlarda anlatılacak hikaye olarak iş görür her türlü.

Hatta başka efsaneler de var bu konu hakkında.

Galata Kulesi efsanelerinden birisi de Romalılar şuna inanıyorlarmış: Eğer bir kadın ve erkek, Galata Kulesi’ne ilk defa beraber çıkarlarsa, onlar mutlaka evlenirler… Lakin çiftlerden biri daha önce kuleye çıktıysa tek veya başkasıyla, tılsım bozulurmuş.

Başka bir efsane ise Galata Kulesi ve Kız Kulesi bir birilerine aşıklardır. Boğaz nedeniyle kavuşmaları da imkansızdır. Günden güne özlemleri daha artmaktadır. Derken günlerden birinde , Hezarfen Çelebi tırmanır kuleye,  Avrupa yakasından Anadolu’ya uçmak ister. Galata Kulesinin ısrarlarına dayanmaz ve kulenin yüzyıllardır biriktirdiği mektupları da yanına alarak uçar ve onları Salacak sahiline yaklaşırken rüzgarla savrulan mektuplar dalgaların yardımıyla Kız Kulesine ulaşır. Aşkının karşılıksız olmadığını anlayan Kız Kulesi, mektuplardan sonra daha güzelleşir. Bu sayede Galata Kulesi de sevgisinin tek taraflı olmadığını anlar. İkilinin birbirlerine karşı hissettikleri bu duygular, onların karşılıklı olarak yüzyıllara meydan okumalarını sağlar…

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Yazılar

DAHA FAZLA GÖSTER